MENÜ

Sık Sorulan Sorular

HBO Tedavisi Nedir?

Hiperbarik oksijen tedavisi, 1 ATA dan yüksek basınçlarda aralıklı olarak %100 saf oksijenin solunması ile gerçekleşir.  Amaç, dokuları onarmak ve normal vücut fonksiyonunu eski haline getirmek için kanı yeterli oksijenle doldurmaktır. Kanınız bu oksijeni vücudun her yerine taşır, daha fazla oksijene ihtiyaç duyan yaralı dokuları besler, böylece iyileşmeye başlayabilir.

HBO Tedavisi Ne Kadar Sürer?

HBO tedavi seansları genellikle 2 saat sürmektedir(Bu durum hastalığa göre değişebilmektedir) . Ancak uygulanan seans sayısı hastalığa göre farklılık gösterebilir. Tedaviniz boyunca siz ve tedavi ünitesi sağlık personeli tarafından takip edilmektedir.

HBO Tedavisi Uygulanırken Ne Hissederim?

Tedavi sırasında odadaki hava basıncı, normal hava basıncının yaklaşık iki ila üç katı olacaktır. Bir uçakta veya dağda olduğunuzda olduğu gibi, basınç arttıkça kulaklarınızda tıkanmışlık hissedilebilir. Basit yutkunma, esneme, sakız çiğneme veya valsalva manevrası yöntemi ile kulaklarınız normal işitme seviyesine gelmektedir.

Ne kadar sıklıkla uygulanır?

Tedaviler genellikle günde 1-2 kez ve her bir seans ortalama 2 saat olacak şekilde uygulanır.

Tedavi sırasında nasıl giyinmeliyim?

Hastalar tedavi sırasında pamuklu giysiler giymelidirler. Tedavi saatleriniz merkezimiz görevlileri tarafından size bildirilecektir.

Ne kadar süre önce klinikte olmalıyım?

Lütfen seans saatinden en az 15 dakika öncesinde merkezimizde hazır bulununuz ve eğer herhangi bir nedenle seansa gecikecek ya da gelemeyecek olursanız merkezimize haber veriniz.

Tedavi öncesi bir yaralarımla ilgili işlem yapmam gerekir mi?

Tedaviye girmeden önce yaranızın sargısını açmanız gerekmez. Çünkü oksijen yaranın üzerine verilmez; siz oksijeni maske ya da başlık aracılığıyla soluyarak alırsınız.

Tamamen kapalı bir yer de mi tedavi göreceğim?

Basınç odasının duvarlarında yer alan lumboz adını verdiğimiz pencerelerle içeriden dışarısı, dışarıdan içerisi gözlenebilir.

Tedavi anında yanında görevli olacak mı?

Tedaviler basınç odası içine yerleştirilmiş kameralar aracılığı ile uzman personelimiz tarafından izlenir.

Ayrıca tedavi görüntüleri bilgisayara kaydedilir. Merkezimizde yaralarınızın bakımı ve pansumanları, günlük olarak uzman doktorlarımız gözetiminde yapılmaktadır.

Masrafları SGK karşılıyor mu?

Hiperberik oksijen tedavisi giderleri, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) karşılanmaktadır.

Copyright © 2021 Spiloks Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi Manisa